Mieczyk ma niezwykle heroiczną symbolikę. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „gladius”, które oznacza miecz. Nawiązuje ona do wyglądu liści, które kształtem przypominają ostrze miecza. Kwiat symbolizuje siłę, zwycięstwo i dumę, a jego znaczenie sięga czasów rzymskich, kiedy gladiatorzy walczyli ze sobą na śmierć i życie. Gladiator, który zwyciężył zostawał obsypany mieczykami. W XVI – XVII wieku mieczyki uznawane były za rośliny lecznicze, ich bulwy przykładano do ran, a zasuszone noszono jako talizman.
Mieczyk występuje na ciepłych obszarach Europy, Bliskiego Wschodu i południowej Afryki. Szczególnie licznie występują na Maskarenach (grupa wysp na Oceanie Indyjskim) i na obszarze śródziemnomorskim. Niekwestionowanym walorem estetycznym kwiatów jest szeroka gama kolorystyczna, w której występują – od bieli przez żółcie, pomarańcz, czerwienie po róże, fiolety, a także dwukolorowe.
Ciekawostką dotyczącą mieczyków jest fakt, że w wielu gatunkach stwierdzono występowanie substancji aktywnych biologicznie, w tym o działaniu przeciwdepresyjnym.
Źródło zdjęć i tekstu: funnyhowflowersdothat.co.uk