Kalanchoe jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszych mieszkaniach. W okresie wiosenno ? letnim idealnie sprawdza się również na tarasach i balkonach. Jest bardzo wdzięczną i urokliwą rośliną, niewymagającą dużego wysiłku. Kalanchoe świetnie sprawdzą się na różne okazje. Czerwone na Walentynki, białe na Boże Narodzenie, żółte na Wielkanoc, różowe na Dzień Matki.
Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae), która obejmuje wiele sukulentów takich jak Crassula, czy Echeveria. Najczęściej spotykaną odmianą kwiatów jest Kalanchoe blossfeldiana, która może mieć zarówno pojedyncze jak i pełne kwiaty. Istnieją również odmiany Kalanchoe, które wyróżniają się pięknymi kwiatami i liśćmi w kształcie dzwonków. Warto wiedzieć, że sok kalanchoe posiada właściwości lecznicze, m.in. przyspiesza gojenie drobnych ran i oparzeń.
Rośliny te przywędrowały do nas z Madagaskaru. Naturalnie występują także na południu i wschodzie Afryki, Południowo ? Wschodniej Azji oraz w Chinach.
Kwiatostany Kalanchoe zebrane są w dekoracyjne baldachogrona, występujące w wielu kolorach: od bieli i zieleni, przez żółć, pomarańcz i czerwień, aż po róż, a nawet odmiany dwubarwne. Jej liście są grube i ciemnozielone o ząbkowatym brzegu. Kalanchoe najczęściej kwitnie w okresie zimowym (od listopada do marca), kiedy dni są krótsze niż 12 godzin. Jest to tak zwana 'roślina dnia krótkiego’.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie Kalanchoe?
Warto wybierać rośliny z dużą ilością pąków kwiatowych. Wtedy mamy gwarancje,
że będą długo kwitły.
Należy sprawdzić, czy roślina jest wolna od szkodników. Najczęściej atakują je wełnowce
i opuchlaki. Jeżeli na liściach pojawia się charakterystyczna biała wata, są to wełnowce, natomiast objawem żerowania opuchlakow są nadgryzione brzegi liści.
Porady dla konsumentów.
Grube i mięsiste liście oznaczają, że roślina nie potrzebuje ogromnej troski, a zatem jest odpowiednia dla ludzie, którzy nie mają ręki do kwiatów lub dysponują ograniczonym czasem.
Kalanchoe preferuje światło słoneczne, niezależnie od tego, czy znajduje się wewnątrz, czy na zewnątrz, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej 12° C.
Roślinę wystarczy podlewać raz w tygodniu. Należy unikać zbyt dużej ilości wody. Lepiej jeżeli gleba jest za sucha, niż za mokra.
Regularnie należy usuwać zwiędłe kwiaty oraz jeśli się pojawią żółknące liście.
Co jeśli łodygi zaczną czernieć, a liście żółknąć lub opadać?
Jeżeli łodygi zaczną się nieatrakcyjnie wyginać, a liście zbledną i przybiorą żółtą barwę, to znaczy, że roślina ma za mało światła. Wystarczy przenieść ją do jasnego pomieszczenia i zapewnić jej większy dostęp do światła.
Jeżeli pędy zaczną się wydłużać, a liście zwisają, to znak, że jest jej za gorąco i za mokro. Należy wtedy ograniczyć podlewanie i przenieść ją do chłodniejszego miejsca.
Jeżeli liście zaczynają usychać i opadać, roślinie jest za sucho. Musimy częściej ją podlewać.
Jeżeli na liściach pojawią się plamy i zauważymy pleśń, to znaczy, że kalanchoe zostało zaatakowane przez chorobę grzybową. Zapewne w pomieszczeniu panuje zbyt duża wilgotność powietrza. W takim przypadku należy opryskać ją środkiem grzybobójczym i przenieś do suchego i przewiewnego pomieszczenia.
Jeżeli liście opadają, a łodygi zaczynają czernieć, to najprawdopodobniej roślinie jest za zimno i za mokro. Należy wtedy przenieść ją do cieplejszego pomieszczenia i zdecydowanie ograniczyć podlewanie.
Źródło: florint.org