Osmańscy sułtani nosili je w swoich turbanach. Ich nazwa pochodzi od perskiego słowa tulipan, co właśnie oznacza ?turban?. Obecnie są szczególnie kojarzone z Holandią, która jest największym dostawcą tulipanów. Zachwycają kolorami, kształtami i odmianami dostępnymi na rynku.
Pochodzą z Iranu, Afganistanu i Kazachstanu. Nomadzi przywieźli ich cebulki do Turcji, gdzie stały się niezwykle popularne. Tulipany są klasyfikowane według kształtu kwiatu: pojedyncze, podwójne, papuzie, fryzowane, przypominające lilię lub piwonię. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a także wielokolorowe, dodatkowo upstrzone w plamy lub pręgowane.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
– Kupując tulipany, kwiaty muszą być wolne od szkodników i chorób, to samo tyczy się liści i łodyg ? omijaj egzemplarze, które mają żółte liście oraz słabe łodygi, na których pojawiają się błyszczące plamy.
– Przechowuj tulipany jak najkrócej. Najlepiej jeśli znajdują się one w chłodni w temperaturze między 2 ? 5 ° C ? zapobiega to ich dalszemu dojrzewaniu.
– Po przywiezieniu tulipanów do kwiaciarni zawiń je ciasno w papier i pozostaw do wyprostowania w małej ilości wody. Przytnij je ponad białą częścią na dole łodygi, aby ułatwić im pobieranie wody.
Kolorowe dzbanki, gliniane garnki, szklane butelki, wazony, a nawet terraria ? kompozycje z tulipanów świetnie będą się prezentowały zarówno w bardzo tradycyjnych, jak i nowoczesnych naczyniach.
Źródło: Flower Council of Holland
Niedługo obchodzić będziemy Dzień Babci i Dziadka, jest to idealna okazja, aby wprowadzić trochę tulipanów i wiosennej atmosfery do kwiaciarni.
Plakat promujący ideę wręczania kwiatów w Dniu Babci i Dziadka wersji do druku dostępny wyłącznie dla członków Stowarzyszenia Florystów Polskich.