Przebyła długą drogę zanim dotarła do Europy ? z Dzikiego Zachodu przez cała Japonię. Delikatny wygląd może być mylący, ponieważ roślina ta jest bardzo trwała. W Ameryce Północnej skąd pochodzi potocznie nazywana jest goryczką prerii.
Eustoma, bo o niej właśnie mowa naturalnie występuje na preriach, w widnych lasach, często w miejscach suchych i pustynnych oraz w korytach rzek ? w Stanach Zjednoczonych najczęściej występuje na terenach Teksasu, Nebraski, Nevady i Kolorado, ponadto w Meksyku oraz na Wyspach Karaibskich. Hodowla i uprawa Eustomy, głównie jako rośliny doniczkowej popularna jest w Japonii i Nowej Zelandii.
Eustoma najczęściej występuje w odcieniach fioletu i bieli, jednak na rynku dostępna jest cała gama barw ? od kremu, zieleni, przez fiolet, róż, lilę po purpurę i łosoś. Niektóre kwiaty występują w dwu ? lub nawet kilku kolorach. W zależności od odmiany płatki Eustomy różnią się od siebie kształtem i wielkością: pojedyncze, podwójne, karbowane lub fryzowane.
Wskazówki dla klientów:
– kwiaty należy włożyć do czystego wazonu wypełnionego wodą w temperaturze pokojowej,
– aby dłużej cieszyć się pięknem roślin dodajmy do wody odżywki,
– łodygi powinny być podcięte po skosie za pomocą czystego i ostrego noża lub sekatora oraz oczyszczone z liści do wysokości poziomu wody,
– kwiaty powinny zostać umieszczone z dala od przeciągu, pełnego słońca oraz źródeł ciepła,
– Eustoma potrzebuje dużej ilości wody, ze względu na swoje delikatne płatki, przez które odparowuje sporą część wody, dlatego należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu jej w naczyniu,
– lepiej nie stawiać wazonu w pobliżu owoców, ponieważ wydzielają one etylen, który przyczynia się do szybszego starzenia się kwiatów.
Źródło: Flower Council of Holland