Egzotyczny wygląd palm ogrodowych (oraz gatunków, które oficjalnie nimi nie są, ale ze względu na wygląd idealnie wpisują się w kanon) sprawia, że atmosferę lata czujemy jeszcze długo po jego zakończeniu. Wybór roślin utrzymujących się w naszym klimacie jest spory: True Date Palm (Phoenix caneriensis) o pięknych, zielonych liściach i charakterystycznym pniu, czy Chinese Windmill Palm (Trachycarpus) o liściach w kształcie wachlarza. Jukka i palma kapuściana wprowadzają egzotyczny nastrój. Najbardziej znanym gatunkiem palmy kapuścianej jest Cordyline australis o pięknie barwionych liściach w odcieniach zieleni i rdzy. Yucca flaccida, Y. gloriosa i Y. filamentosa mają solidne rozety liści w kolorach zieleni, żółci, bieli oraz nakrapiane. Latem pięknie zakwitają. Rośliną, która bardzo dobrze radzi sobie z mrozem jest chińska palma wiatrakowa (Trachycarpus), dlatego idealnie sprawdzi się w naszych ogrodach zarówno latem jak i zimą – charakteryzuje się liśćmi w kształcie wachlarza. Daktylowce P. canariensis – odporny na niskie temperatury oraz P.roebelenii o miękkich, wykrzywionych liściach dostępne są w różnych wielkościach ze smukłymi pniami (czasami z kilkoma w jednej doniczce).
W zależności od gatunku palmy, rośliny te pochodzą z najróżniejszych zakątków świata, np. Jukka z Ameryki Środkowej i Południowej, Cordyline z Nowej Zelandii i Australii, Phoenix canariensis – Wyspy Kanaryjskie, P.roebelenii – Laos, a Trachycarpus z Dalekiego Wschodu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie:
– w przypadku palm ogrodowych na cenę wpływa zarówno wielkość jak i wiek, dlatego im roślina starsza, tym droższa,
– pień powinien być dobrze ukorzeniony, a pojemnik odpowiednio duży, wypełniony ciężkim podłożem, aby roślina mogła stać stabilnie,
– liście powinny być wolne od szkodników i chorób – najczęściej atakowane przez wełnowce i owady skaliste,
– szczególną uwagę zwrócimy na liście – jeżeli mają szare przebarwienia oznacza to, że roślina jest przesuszona.
Źródło: Flower Council of Holland